SonHaberimiz.com ~ Zonguldak / K.D.Z Ereğli / Alaplı haberleri
Eklenme tarihi: 09 Ekim 2018 Salı, 15:36 YAZICIYA GÖNDER 30 Punto 22 Punto
Hani derede sandalla keyif yapacaktık!
Siyasiler döneminde övgüyle bahsedilen projede dereye su akıtılacak ve vatandaşlar derede kayık sefası yapacaktı. Ancak söylenenler vaatten öteye geçemedi.

 

Hani derede sandalla keyif yapacaktık!

 

Yerel bazında Siyasi büyüklerimiz tarafından övgüyle bahsedilen Alaplı Dere ıslah projesinde     vatandaşlar derede kayık sefası yapacaktı. Ancak söylenenler vaatten öteye geçemedi.

 Alaplı içinden geçen ve Projelendiğinde iyi simgelerinden biri olan Alaplı deresinin  büyük oranla derenin üstü  çöplüğünü andırıyor. Hayvan leşleri başta olmak üzere her türlü pisliğin atıldığı bölgede yeterli denetimler yapılmadığı için derenin çevresine son günlerde inşaat molozlarının da döküldüğü görülüyor.

Alaplı deresinin son hali çevrede yaşayan vatandaşların tepkisini çekiyor. Derenin içindeki çöp yığınları ve kanalizasyon atıkları nedeniyle çevreye yayılan kötü kokular çevrede yaşayan vatandaşların sağlığını tehdit ediyor.Kötü koku ve manzaranın rahatsızlık verecek boyutlara ulaştığını belirten vatandaşlar, derenin temizlenmesi için yetkilileri  göreve çağırdı.

 

DERE “DERE” DIŞINDA HER ŞEYE BENZİYOR

 

Alaplı için asrın projesi olarak nitelendirilen proje kapsamında dere etrafına tek bir çivi bile çıkılmamış olması Alaplıları çileden çıkardı. Islah edilmeyen derenin kötü kokusu çevredeki esnafları da perişan etti. Dere şimdilerde adındaki dere kelimesinden başka her şeye benziyor. Şu sıralar dere kenarı tinercilerin uğrak yeri haline geldi.

Tüm partilerin Siyasi malzeme olarak verdiği  seçimlerde verilen vaatler sözleri, DSİ ıslah temizlik projesine  başlanamadığından, Vatandaşlar  ilçeyi yakın zaman içinde  kötü günlerin beklediğini söylediler. 

  Bilindi üzere,Türkiye’nin bir çok İlçeler’inde içinden dere yatağı geçen  ıslah çalışmasını tamamlamış ve etrafında parklar ve seyir alanları oluşturulmuş durumda. DSİ Zonguldak Bölge müdürlüğünün Alaplı dere yataklarında ıslah çalışmasına neden başlamadığı tartışılırken vatandaşlarımız, bu konunun Bölge Milletvekilleri tarafından takip edilmesi için bilgilendirilmesi gerektiğini söylediler.hiç olmasa Dere yatakları neden temizlenmediği hususunda halka bir açıklama yapmaları gerekmektedir.    

 

TEK BİR ÇİVİ BİLE ÇAKILMADI

 

zaman içinde bazı siyasiler değişik söylemlerden içinde güne birlik göz boyama ile güne birlik içinde söylemleri ile bulunduğu şahit olduk. bunlardan bir tanesi uzun zamandır konuşulan ve üzerinde emek harcanan, Alaplı Ahşap yat üzerine faaliyet gösterecek olan Alaplı Çay boyundaki  arazi üzerinde yapılması düşünülen Yat ve ahşap tekne imalatçıları.düşünce güzel uygulama ,hamuru iyi yoğulursa emeğe saygı olarak Alaplı kazanacaktır. 2011 yılından beri yapılması düşünülen Çay boyundaki mendirek çalışmalarıyla ilgili projede belirsizlik sürüyor.BU bağlamda , siyasi Partiler bu gibi projeleri takip etmeli ve zaman zaman yatırımlar konusunda açıklama yapmaları gerekir, bu gibi yerel ve iktidar yöneticilerimiz açıklama yapmaları gerekir.   

 

PROJELER SÖYLENDİĞİ GİBİ VAATTE KALDI

 

Alaplı'nın Gümeli barajı olarak adlandırılan dev ve övgü dolu projesi olarak gösterilen Gümeli BARAJI suyunun bırakılması hayal gibi görünsede çalışmalar yavaş ilerlediğini şahit oluyoruz , çalışmalar çok yavaş ilerliyor. Alaplı'da bu tür örnek projelerin dahada sınıflandırabiliriz. Birçok proje vaat edilmiş , bazıları gerçekleştirilmiş, bunlardan bir tanesi  vaatlerin içinde önceki dönem Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu,  Alaplı yerleşkesinde açılmasının yönünde Uygulamalı Bilimler Fakültesine bağlı 3 adet 4 yıllık bölümün gelmesi yönünde çalışmalarını gördük , bunlar  “Uluslararası Ticaret ve Lojistik”, “Yönetim ve Bilişim Sistemleri” ile “Sigortacılık ve Risk Yönetimi” Alaplı Kampüsünün gelişmesi açısından  önemli katkısı olmuştur, şimdi bu bölümlere  Öğrenciler in kazanılması yönünde çalışmalar yapılmalıdır.

 

 

PROJE SÖZÜ VERİLDİĞİNDEN BERİ ALAPLI'DA  NELER OLDU?

 

Bir Çok  Milletvekilleri ve Belediye başkanı gören ilçe ,siyasiler tarafından proje sözü verildiğinden beri Alaplı’da neler oldu?

 -Alaplı’ya bir çok Vali ve Kaymakamlar geldi gitti

 -Alaplı’daki siyasi partilerin il başkanları değişti.

   -Alaplı’da Faruk Çaturoğlu milletvekili oldu,Çaturoğlu'dan kalan bir çok yarım kalan Projeler hayata geçilmesi bekleniyor. bunlar mevcut vekilleri tarafından takip edilmelidir.

  Alaplı’da bir çok proje sözü verildiğini şahit olduk, ve çok şey verilen sözler takipsizlikten dolayi bir türlü uygulamaya geçilemedi .bu gibi örnekleri daha çoğaltabiliriz isterseniz, sonuç olarak Alaplı ilçesi yerel kırsal kalkınmada sahipsiz kalmaması için el birliğiyle çalışılmalıdır.