SonHaberimiz.com ~ Zonguldak / K.D.Z Ereğli / Alaplı haberleri
Eklenme tarihi: 06 Şubat 2019 Çarşamba, 14:30 YAZICIYA GÖNDER 30 Punto 22 Punto
ALAPLI BELEDİYESİ BORÇ BATAĞINDA MI?
Sosyal medya CHP’li Alaplı Belediyesi’nin mali durumuna yönelik iddialarla çalkalanıyor.

  ALAPLI BELEDİYESİ BORÇ BATAĞINDA MI?

Sosyal medya CHP’li Alaplı Belediyesi’nin mali durumuna yönelik iddialarla çalkalanıyor. “Alaplı  Belediyesi borç batağında mı?” sorusunu da beraberinde getiren iddialar duyanlarda şaşkınlık yaratıyor. Alaplı Belediyesi’nin bankalara kredi kullanımlarından dolayı 100 milyon TL civarında borcu olduğu iddia ediliyor. 2014 yılında Belediye Başkanı seçilen Nuri Tekin ve  seçildiği günden beri  İller Bankası tarafından gönderilen paylardan kesinti uğramadan ve hizmetlerini devam ederken,  Alaplı  Belediyesi’nin 5 yıl da bu kadar büyük borcun altına girmesi akıllarda soru işareti bırakıyor. Ayrıca piyasalara olan borçları da bu rakamın içinde olmadığı iddia ediliyor.

ORTADA BÜYÜK BİR ENKAZ MI VAR?

Afaki borcun belediye kaynaklarının doğru kullanılmamasıyla ilintili olduğunu öne süren vatandaşlar, “2019 yerel seçimlerinde aklı olan Alaplı  Belediyesi’ne talip olmaz! Çünkü ortada büyük bir enkaz var. Yani Alaplı Belediyesi’ni devir almak enkaz devralmak eş değer konumdadır” diyerek, gelecek için karanlık bir tablo çizdiği iddia görüldüğü gibi, Vatandaşlar Belediye Başkanı Nuri tekinden bu konuda bir açıklama yapmasını beklediklerini dile getirdiler..

ALAPLI DİKENSİZ GÜL BAHÇESİ GİBİ Mİ GÖSTERİLİYOR?

Alaplı’nın siyasi kulislerinde konuşulan iddialara göre; 100 Milyon TL borcun ana sebeplerinden biri de SSK'ya ödenmeyen  meblağlar.

 2014'te göreve gelen Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin,  teslim aldığı belediyede öncelikle Mahalle araları beton dökerek , ana halter caddeleri Asfalt döktü  ve ulaşım sorunlarını çözmeye çalıştı.

Ancak kentsel dönüşüm ve çevre , karşıyaka sahil dolgu başta olmak üzere ilçede 5 yılda manzara değişmedi. Birinci derecede deprem kuşağında (Kuzey anadolu fay hattı) yer alan Alaplı' da içinde bulunduğu  yapıların belirlenmesi için 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belediyelere yetki verildi.

Ancak aradan geçen yıllara rağmen kentsel dönüşümde ciddi bir yol kat edilemedi. Şehir içi ve çarpık yapılaşma ön plana çıktı.

 

 TEKİN: 2019 DA UMUTSUZ

 

Alaplı  Belediyesi'nin ilçeye yol haritası olacak 2019 yılı performans programıyla sınıfta kaldığını belirten AK Parti Belediye Başkan Adayı Celil Uzun, "Ne yazık ki kentini tanımayan vasat yönetim anlayışıyla geriye giden Alaplı ilçesini 2019 senesinde de zor günler beklemektedir. Bırakın ilçeye yatırım yapmayı, vizyonsuz yönetim anlayışı ve etkin kullanılamayan bütçesiyle, üzülerek görüyoruz ki Alaplı'lar 2019'da da yerinde saymaya devam edecektir. İlçenin kıt kaynaklarını hor kullanan, kendi kentinin ihtiyaçlarını bilmeyen, kredi çekip maaş ödeyen, borç parayla Hükümet caddesine süsleme yapan, halkın parasını Beton , taşa gömen, iflasın eşiğine gelen belediye şirketleri için İller Bankası'ndan kredi isteyen CHP'li vizyon yoksunu yönetim anlayışı, bu haliyle ilçeye nasıl hizmet götürecektir?

2019 için belirlediği 700 milyon liralık harcamanın yarıdan fazlasını personel giderleri, zararların kapatılması, cari giderler ve tüketim harcamalarına ayıran ilçe belediyesi; ulaşım, yol, altyapı, sosyo-ekonomik ihtiyaçlar, planlı kentleşme için yine kaynak sıkıntısı yaşayacaktır. Asıl biz geldiğimizde belediye çalışanlarının maaşını ödeyerek borçlarımızı azaltacağız.Hiç bir kardeşim işten çıkartılmayacak. Belediyedeki çalışma ortamında çektiğiniz sıkıntıları bilmekteyiz belediyede tek muhatabınız ben olacağım rahat olun" dedi.

 

ŞİKAYETLER VE İLÇENİN GENEL SORUNLARI

 

- Alaplı Kapalı Pazaryeri dış cephesinde inşaatı yarım kaldı

 -Yazın  Çöp kutuların çevresi ilaçlanması 

- Parklara daha çok bakım yapılmalı.

- Sokak köpeklerine bir çözüm bulunmalı.

 - Kaldırım işgalleri bir çok noktada yayalara geçit vermiyor.

 - yazın Dere ve mahalle aralarında İlaçlama yapılmadığı için sinek istilası yaşanıyor

-Alaplı karşıyaka'ya  hizmet daha ağırlık verilmeli

-İlçede ruhsat sız çalışan esnaf denetlenmeli.. ve bunu gibi