Home
26 Ocak 2022 ( 122 izlenme )
Reklamlar

5 binde bir görülüyor! Makatı olmadan doğdu

  Erzincan'da, hastanede dünyaya gelen bebeğin makatının olmadığı belirlendi. Bunun üzerine Elazığ'daki hastaneye sevk edilen bebeğe 2,5 saatlik operasyonla makat yapıldı. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Fikret Ersöz, "Bol miktarda gaita çıkışı oldu, şiş olan karnı inmiş oldu. 5 binde bir görülen hastalık. Kız ve erkekte eşit görülüyor" dedi. Bebeğin 15 gün sonra taburcu edilmesi bekleniyor.

Erzincan'da, Mahsun ve Melek Taş çiftinin üçüncü çocukları dünyaya geldi. Tetkiklerde bebeğin, makatının olmadığı ve sağ elinde 6 parmak ile dünyaya geldiği tespit edildi. Bunun üzerine Elazığ'daki hastaneye sevk edilen 36 saatlik bebek, Çocuk Cerrahi Uzm. Opr. Dr. Fikret Ersöz ve ekibince ameliyata alındı.

Triangle cut back anoplasty' yöntemi ile tek seansta ameliyat edilen bebeğe makat yapıldı. Takip edilmek üzere yenidoğan yoğun bakım kliniğine alınan bebeğin, 15 günün ardından taburcu edilmesi planlanıyor.

'5 BİNDE BİR GÖRÜLÜYOR'

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Fikret Ersöz, hastanın Erzincan'dan geldiğini ve doğumunun 36'ncı saatinde olduğunu belirterek, "Yaptığımız tetkiklerde anal atrezi (bebekte makat yokluğu) olduğunu gördük.

Erzincan'daki arkadaşlar bizi aradılar. Çocuğun kakasını yapamadığını ve karnının şiş olduğunu belirttiler. Anal atrezide hastaların ameliyat olması gerektiğini söylediğimiz için 112 tarafından bize intikal ettirildi. Ameliyat 2,5 saat sürdü. Bol miktarda gaita çıkışı oldu, şiş olan karnı inmiş oldu. 5 binde bir görülen bir hastalık. Kız ve erkekte eşit görülüyor.

AMELİYAT BAŞARILI GEÇTİ

Ameliyatı yaptıktan sonra hastanın bakımı ve takibi çok önemli. Bu hastaya kolostomi açıp, 3 seanslı bir ameliyatı tercih edebilirdik. Ama riskli bir durum seçerek, tek seansı bir ameliyat yapmaya karar verdik. Ameliyat, gerçekten başarılı geçti. 15 gün her şey yolunda giderse, hastamızı sağlıklı bir şekilde taburcu edeceğiz. Hasta geldiğinde yaptığımız tetkiklerde sağ elde 6 parmak olduğunu gördük. Genelde bu hastalarda popo yokluğuyla birlikte kalp, omurga, böbrek ve yemek borusunda anomaller olabiliyor. Buna 'vacterl sendromu' diyoruz. Bebeğimizde sadece sağ elinde 6 parmak vardı. İnşallah, bu hastamızı sağlıklı bir şekilde evine göndereceğiz. Biz de mutlu olacağız" diye konuştu.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son dakika… Süleyman Soylu’dan ehliyet açıklaması: 34 okulda vaka tespit edildi Sokağa çıkma yasağı ihlali ile ilgili flaş karar! İptal edildi Kısıtlamalar son bulabilir