ANASAYFA
12 Ocak 2022 ( 119 izlenme )
Reklamlar

MEB paylaştı! Öğretmen maaşlarına zam! Her unvan için ayrı derece...

MEB paylaştı! Öğretmen maaşlarına zam! Her unvan için ayrı derece...

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in müjdelediği Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi, meb  Komisyonu’nda kabul edildi.öğretmen  maşları artacak. MEB'in Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi’ne göre öğretmenlik kariyer mesleği oluyor. Öğretmenlik mesleği; öğretmen uzman öğretmen  ve öğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılacak. Uzman öğretmenlerin maaşı ne kadar artacak? Başöğretmenlerin maaşı ne kadar artacak? İşte detaylar.

Meclis Komisyonu’ndan geçen Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi’ne göre öğretmenlik, öğretmen, uzman ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılacak. Her unvan için ayrı ayrı derece verilecek.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in, “Öğretmenlik artık kariyer mesleği olacak” diyerek müjdelediği Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda kabul edildi. 12 maddeden oluşan teklife göre öğretmenlik mesleği, aday öğretmenlik döneminden sonra "öğretmen", "uzman öğretmen" ve “başöğretmen" olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılacak.

MAAŞLAR ARTACAK

Uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı alanlara her unvan için ayrı olmak üzere bir derece verilecek. Kanun teklifi öncesinde uzman öğretmenlerin maaşının 1000 TL, başöğretmenlerin ise 2.000 TL artacağı kaydedilmişti.

LİSANSÜSTÜNE MUAFİYET

Aday öğretmenlikte süre, bir yıldan az, iki yıldan çok olamayacak. Zorunluluklar hariç bu süre içinde adayların görev yeri değiştirilemeyecek.

Öğretmenlik mesleği; aday öğretmenlik döneminden sonra "öğretmen", "uzman öğretmen" ve “başöğretmen" olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılacak.

Yüksek lisansı tamamlayanlar uzman öğretmen; doktora yapanlar ise başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınavdan muaf tutulacak.

Uzman veya başöğretmen unvanını kazandıktan sonra alan değiştiren ya da ilgili düzenlemelerle alanı kaldırılan veya alanının adı değiştirilenler, kazandıkları unvanları kullanmaya devam edecekler.

Uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı alanlara her unvan için ayrı ayrı olmak üzere bir derece verilecek.

Uzman öğretmenlere ödenen eğitim öğretim tazminatı yüzde 20'den yüzde 60'a, başöğretmenlere ödenen tazminat ise yüzde 40'tan yüzde 120'ye yükseltilecek.

EK GÖSTERGELERİ 3600'E ÇIKARILACAK

1. dereceli kadroda görev yapanların ek göstergeleri 3600'e çıkarılacak. Ek gösterge, 2. derece için 3000, 3. derece için 2200, 4. derece için 1600, 5. derece için 1300, 6. derece için 1150, 7. derece için 950, 8. derece için 850 olacak. Bu madde, 15 Ocak 2023'te yürürlüğe girecek.

Özel Barınma Hizmeti Veren Kurumlar ve Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin ilgili maddesindeki değişiklikle, sözleşmeli öğretmenlerin can güvenliğine ve sağlık mazeretine bağlı yer değiştirmelerine imkân sağlanacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Müge Anlı'da şaşkınlık veren yasak aşk ağı! "Arkadaş, kuzen, eş, dost birbiriyle..." Akılalmaz olay! Öldü sanılan adama cenaze töreni düzenlendi, bir hafta sonra eve döndü Kimlik ve Ehliyetini Hala Değiştirmeyenlere Kötü Haber Kanser hastasına vitamin! Sonraki