ANASAYFA
03 Mart 2023 ( 251 izlenme )
Reklamlar

Mezarlık bölgesinde yetişiyor, yurt dışında bir kavanoz 100 dolara satılıyor:

Mezarlık bölgesinde yetişiyor, yurt dışında bir kavanoz 100 dolara satılıyor:  

: "Yılan Yastığı", namı diğer "Tırşik Otu"

Hassa’da kışın yetişen ve bölgede pancar olarak bilinen bu bitki çok acı bir tada sahiptir. Bu zehirli bitki, yoğurt ile mayalanarak, geleneksel mutfakta şifaya dönüşmektedir. Yoğurtla mayalanarak pişmiş haline ekşitme (tırşik), normal olarak pişirilmesine de pancar ekşilisi denilmektedir. Soğuk algınlığına çok iyi gelmekte adeta bir antibiyotik işlevi görmektedir.

Hatay’ın Hassa İlçesinde kış aylarında yöre halkı tarafından çok sevilen ve sofralarından eksik etmedikleri çiği zehirli yaban pancarı ekşitme çorbası kış mevsiminde hemen hemen her evde pişirilir.

Soğuk kış günlerinin aranan şifa kaynağı tırşik (ekşitme) çorbası, yörede soğuk algınlığı ve grip hastalığının en önemli ilacı olarak biliniyor. Çiği zehirli olan, hayvanların dahi yemediği yaban pancarını yöre halkı özellikle Hassa’nın leçelik arazisinden topluyor.

Yörede deli pancar olarak da anılan ve doğal hali zehirli olan bu bitkinin ufak bir parçasının dahi ağza alınması durumunda insanı zehirlerken, pişirildiğinde hastalıklara karşı birinci derece de antibiyotik özelliği gösterebiliyor.

Kış aylarında çalılıklarda ve leçelik alanda kayaların içerisinde yetişen bu bitki yöre halkı tarafından çok seviliyor. Köylüler tarafından toplanarak ve pazarlardan da satın alınarak eve getirilen yaban pancarı uzun bir işlemden sonra sofraların başköşesinde yerini alıyor.

 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bircan Bali ve Seren Serengil Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun ölümünü gözyaşları içinde anlattı! Son sözleri "Beni kurtarın" olmuş 4.7 büyüklüğünde MEYDANA GELDİ.. Şizofren katil zanlısı, yaşlı adamın başını ve cinsel organını kesip okul bahçesine attı SEYAHAT YASAKLARI GELİYOR