YEREL HABER
23 Haziran 2020 ( 464 izlenme )
Reklamlar

Sendikal örgütlenme nedeniyle 10 işçi süresiz işten uzaklaştığı İddia edildi

 

 Alaplı’da Sendikal örgütlenme nedeniyle 10 işçi süresiz işten uzaklaştığı  İddia edildi

 Zonguldak Alaplı'da faaliyet gösteren Dinarsu Ak-Al İplik fabrikasında çalışan  Sendikal Örgütlenmeye Giden İşçilerden 10'nu İşten süresiz uzaklaştığı  İddia Edildi.

Toplam 835 kişinin çalıştığı iş yerinden 10 işçinin işten uzaklaşma süresi sonra  ile birlikte çalıştığı iş yerinde işlerini kaybedenler arkadaşları ile beraber Hak -İş Düzce İl Başkanı Telat Örnek katılımıyla beraber Basın Toplantısı düzenlediler. Akal- Dinarsu İplik Fabrikasında örgünlenmek isteyen Hak- İş Sendikasına bağlı Öz İplik İş Sendikası üye olan işçilerden 10 kişinin işten uzaklaşma konusunda Fabrika yetkililerince hiçbir açıklama  bulunmadığı iddia edildi.  835 işçinin çalıştığı işyerinde sendikal örgütlenme çalışmalarını yürüten  Hak-İş Düzce İl Başkanı Telat Örnek ,işverenin baskılarına aldırmadan işçilerin birlik ve dayanışma mücadelesinin devam edeceğini söyledi.Sendikal mücadelerinin nedeni ile iş haklarını kaybeden ve İşverenlerin hiçbir açıklama yapmadan sadece Pandemir nedeniyle süresiz izine gönderildiği konusunda işçilere söylendiği belirten Başkan Örnek,  10 işçi ile birlikte fabrika önünde eylem yapmaya düşündüklerini ve  Öz İplik İş Sendikası’nın işçilerini yalnız bırakmadığı söyledi.

Bunun üzerine  fabrikada çalışan işçilere sendikal Örgütlemeye gidilmemesi için baskıların yapıldığını söyleyen  Düzce İl Başkanı Telat Örnek,”Bizim burada Akal – Dinarsu İplik Fabrikasındaki bir örgütlenme çalışmalarımız hızlı ve seri bir şekilde devam etmektedir.İçerde bazı  duyumalar  ve şikayetler üzerine basın açıklama gereği duyduk. Bizim İşyeri ve işveren vekillerimiz şöyle açıklamalarda bulunuyor,” Biz Sendikal  Faliyetlerini engellemiyoruz, Sendikal  Özgürlüğe hiçbir şey demiyoruz”.  İşte gördüğünüz gibi on tane Arkadaşım , önce 8 tanesi sonra 2 tanesi Sendikadan istifa edin üçretsiz işbaşı yaptıralım Fabrikanın iş başında olalım diyorlar. bu 10 Arkadaşımız Pandemir sürecince neden işe alınmadı açıklamasını yapsınlar.Madem böyle delilleri ve ıspatları var, Arkadaşların işveren vekillerimiz bu 10 Arkadaşımızı işin başında olması gerekiyor.ve bununla her gün Basınla açıklamamızı yapacaz ve uygulayacaz.

Bizim amacımız burada AKAL- Dinarsu çalışanlarımıza zarar vermek değil,Sendikal  Özgülleşmenin Sendikal Faliyetlerin önünü açmak.birlik ve beraberlik içerisinde daha iyi daha günler yaşamak.

 burada ki süreçte içerde sendikadan istifa et ,işbaşı sendika üyesi değilsen gel işbaşı yap Sendikası üyesi sen burada çalışamazsın işyerinde  bulamazsın gibi bütün çalışan arkadaşlarımıza baskılar yapılıyor.bizim Arkadaşlarımız elinde hepsinin Ispatlı delilli belgeli bir şekilde bizim elimizde mevcut. bizim arkadaşlarımıza İŞKUR şeylerin de noterden ihtarnamesini  İŞKUR’a şikayet  dilekçemizle bulunduk.  eğer yeri gelirse bugün yarın buna dur demezlerse Savcılığa bu konu hakkında suç duyurunda bulunacağız ve yapacağız.üyelerimizin saçına bir telin gelen zarar ÖZ İplik Sendikasına gelen zarardır.Biz Üyelerimizin sonuna kadar yayında ve arkasındayız.

 Bizim işverenden sadece tek talebimiz şu ,bu Pandemi sürecinde bu zor süreçte işten atılma süreci yokken devlet tarafından bu yasaklanmışken bu on arkadaşımızın neden işe alınmaması ,neden işe alınmıyor, eğer sendikal faaliyetlere bir yasakları bir engelleri yoksa bu arkadaşlarımızın yarından itibaren işlerinin başında makinaların başında üretimlerine devam etmesini istiyoruz ,”diye konuştu.

Düzce İl Başkanı Telat Örnek ,”Bizim tek amacımız gayemiz burada işveren ve işçi arasında bir köprü vazifesi kuraraktan ,buradaki iş kanunu gereği yapılması gereken olması gerekenleri yapmak .burada huzur barış ortamını sağlamak burada çalışanlara eziyet çalışan bayanlara eziyet kimsenin hakkı hukuku yenisini istemiyoruz .bizim amacımız burada faaliyetlerimizi sürdürüp faaliyetlerimizi devam ettirmek bizim işi olan ikimizde şu anda ki tek ricam şu, Burada Sendikal faliyetlerini engelliyorsunuz , Sendikal bir girişime Biz karışmıyoruz ,.isteyen istediği sendikaya üye olabilir diyorsunuz işte görüyorsunuz on tane arkadaşımız önce sekiz hanesi sonra da iki tanesi yarın dan itibaren bu arkadaşlarımızın işinin başında makinasının başında olsun biz de senin gerçek yüzünü gerçek yaşattığını görelim bilelim. ben bu anlamda ÖZ İplik Sendikası olarak ne yapmamız gerekiyorsa sonuna kadar davamın ne gerekiyorsa yapacağımdan kuşkunuz olmasın içerde sanıyorlar ki sadece on tane arkadaşımız beni burada yetkiye almama çok az bir şey kaldı .

bu süreç öyle bir süreç oldu ,ki ben burada çalışan arkadaşlarımız  teşekkür ediyorum .

biz onların sesi gücü olmaya devam edeceğiz onlar birlik ve beraberliklerini bozmasınlar tek temennimiz bu sizi tehtid edebilirler size baskı yapabilir, siz yılmayın buna kadar On Arkadaşımızın yanındayız .biz bu birlik beraberliği  ÖZ İplik Sendikası Genel Başkanı bu gücü Rafi Aydan’dan alıyoruz ve devam ediyoruz bütün bölgelerde bütün illerde arkadaşlar hiçbir şekilde kimseden korkmanıza çekinmenize gerek yok kanun nizam hepsi belli .Arkadaşlar size baskı yapanlar e-Devlet şifrelerinizi isteyenler kanun önünde her şekilde hesabını vereceklerdir .Biz sizlerden birlik ve beraberlik içersinde olmanızı temenni ediyoruz hepinize teşekkür ediyorum.”

 

 “ Yetkililer , İddiaları yalanladı 

Öte yandan Akal – Dinarsu  Fabrikası yetkililerdi iddiaları yalanladı. Akal – Dinarsu Fabrika Müdürü Bahadır Aksoy,  "Pandemir nedeniyle 106  işçimiz şu an izindeler, şu an kesinlikle işten çıkarma doğru değildir. Mart ayından itibaren Haziran ayı dahil maaşlarını alacaklar.İşten ayrılanlar .Sendikanın iddiaları gerçekleri yansıtmıyor." diye konuştu.

 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Piyasada fındık yok, yok satıyor OYAK'TAN BÜYÜK BİRLEŞME HAMLESİ Sendikal örgütlenme nedeniyle 10 işçi süresiz işten uzaklaştığı İddia edildi Tek başına fabrika gibi siparişe yetişemiyor