Reklamlar

Son dakika: Kurban Bayramı öncesi korkutan haber!

KESİM ALANLARI ÇOĞALTILMALI

Prof. Dr. Özlü şöyle devam ediyor: “Kurban satış ve kesim alanları kolaylıkla kontrol edilebilecek yerler değil. O telaşın içinde insanlar kendini kaybediveriyor. Acelecilik mi, diyelim heyecan mı diyelim, bir an önce kendi kurbanı kesilsin istiyorlar. Kesim alanlarının ne kadar sıkı kontrolde tutulduğu bu işin kilit noktası olacak. Mesela kafasına esen kurban kesim alanına girememeli. Randevu ile insanlar içeri alınmalı. Girenler maskeli olmalı, mesafe korunmalı. Kurban kesim alanlarının sayısı mutlaka arttırılmalı ki sokak ortasında kaçak kesimin de bir nebze önüne geçilsin. Meydanı amatör kesimlere bırakmamak lazım. Bu konuda yerel yönetimlere çok iş düşüyor.”


VEKÂLET İLE KESİM ÖNE ÇIKMALI

Prof. Dr. Özlü Diyanet İşleri’nin yayımladığı kuralları hatırlatarak ek bir öneride de bulunuyor: “Vekâlet üzerine kurban kesiminin cazip hale getirilmesinde fayda var. İnsanlar kendi kurbanlarını kendileri kesmesin. Versin diyanete, isteyen etini alsın, isteyen dağıtsın. Diyanet bunu koordine ederse risk bir miktar düşmüş olur.” Özlü bayramlaşma ritüeline de dikkat çekerek “Aile içinde maske-mesafe kuralına dikkat edilmiyor ama unutmamak lazım, virüs akraba tanımıyor” diyor.

SATIŞLAR ONLINE

Birçok besicilik firması salgın nedeniyle satışlarını ‘online’ kesimi de ‘canlı’ yapacak. Kocaeli’ndeki Vadi Besicilik bunlardan biri. Sahibi Cezmi Çiçek “Hissesiz kurbanlık alanlar evlerinde bekleyecek ve kurban etleri kendilerine ulaştırılacak. Hisseli kurbanlıklarda ise hissedarlardan sadece 2 kişi tribüne alınacak, diğer hissedarlar ve aileleri evlerinden kurban kesimini ‘canlı’ izleyebilecek. Bunun için bir canlı yayın aracı ayarladık. Böylelikle kesim alanında kalabalıklaşma önlenmiş olacak. Hijyen ve sağlık bizim için önemli”

TEDBİRLER ALINDI

CARREFOURSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu: “Pandemi sebebiyle kurban paketleri bu yıl daha çok tercih ediliyor. Öyle ki satışların geçen yıla göre yüzde 25 ile 30 arasında artacağını düşünüyoruz. Ayrıca bu yıl süreçlere koronavirüs tedbirlerini de ekledik. Kesim, parçalama ve paketleme alanlarında personelin maske kullanması, sosyal mesafe kuralına uyması, vardiya girişlerinde ateş ölçümü ve tüm alanlarda dezenfektan bulundurulması zorunlu hale getirildi, eğitimleri tamamlandı.”

İŞTE FİYATLAR

Büyükbaş kurbanlık hisse paketi-Kurban Bayramı’nın 2 ve 3. günü teslimatla en az 20 kilogramlık kemiksiz vekâleten büyükbaş kurbanlık hisse paketi: 1790 TL.

En az 18 kg’lik kıvırcık koç kurban paketi: 1590 TL.
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
KAPININ DELİĞİNDEN BAKTIĞIMDA