ANASAYFA
22 Ocak 2022 ( 1149 izlenme )
Reklamlar

Bakan Nebati'den kritik zirve! Doları düşürecek yeni hamle geliyor

akademisyenlerle buluştu. Beşiktaş’ta bulunan Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’ndeki toplantı basına kapalı olarak gerçekleşti. Toplantı yaklaşık 4 buçuk saat sürdü. Toplantıya çok sayıda ekonomist ve akademisyen katıldı. Bakan Nebati’nin, toplantıda Türkiye´nin ekonomik görünümüne dair bir sunum gerçekleştirdiği öğrenildi.

Bakan Nureddin Nebati’nin toplantıda Türkiye Ekonomi Modeli´nin, toplumsal dinamikleri bilen, esnek ve Türkiye gerçekleri ile iç içe olduğunu ifade ettiği belirtildi. Bakan Nebati, model kapsamında cari açık sorununu kalıcı olarak çözmeyi, orta gelir tuzağını aşmayı ve uluslararası konjonktürü iyi değerlendirerek küresel değer zincirlerinde üst sıralara çıkmayı hedeflediklerinin altını çizdiğini belirti.

 

Bakan Nureddin Nebati’nin kur kaynaklı kaygıların yönetilmesine yönelik özellikle mevduat ürünlerinde ‘Kur Korumalı TL Mevduat´ gibi farklı finansal enstrümanlar geliştirdikleri söylediği öğrenildi. Nebati, TL Mevduata dönüşümün desteklenmesi amacıyla devreye alınan devlet desteklerini anlattı.

Varlıklarını Türk lirasına dönüştüren kurumlara vergi istisnası getiren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiğini hatırlatan Bakan Nebati, Türk lirası tasarrufları güçlendirmeye devam edeceklerini ifade ettiği vurgulandı. Yakın zamanda gerçekleştirmeyi hedefledikleri adımlardan da bahsettiği belirtilen Bakan Nebati’nin, proje bankacılığının hızlandırılacağını ve Katma Değer Vergisi´nde tüm kesimleri memnun edecek bir sadeleştirilme yapılacağını vurguladığı öğrenildi.

Toplantı sonrası konuklara tek tek söz veren Bakan Nebati, tüm katılımcıların görüş, öneri ve sorunları dinledi.

Kur garantili mevduat hesaplarına 10 milyar dolar civarında girdi olunca döviz kurlarında bir gerileme olabileceğine dikkat çekildi. Bakanımız 20 Aralık akşamında piyasalara merkez bankasının ve devletin bir müdahalesi olmadığını ifade etti" dedi.

 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bakanlıktan 81 ile koronavirüs genelgesi! İşte alınan yeni kararlar 3 Ay Daha Uzatıldı Bakan Koca: Hatalıyım, halkımdan özür dilerim ÜNLÜ OYUNCUNUN AKIL SAĞLIĞI BOZULDU